Strona główna POWIATY Dzień Samorządu Terytorialnego online

Dzień Samorządu Terytorialnego online

Tegoroczne święto wszystkich samorządowców z Podkarpacia przenosi się do Internetu. Z tej okazji marszałek Władysław Ortyl wraz z zarządem województwa oraz PSST zaprasza na okolicznościową mszę online.

Msza święta z okazji 30-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce w intencji podkarpackich samorządowców odprawiona będzie 27 maja o godz. 16:00. Transmisja online, na Facebooku, przeprowadzi  Parafia Fara Rzeszów oraz profil Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Obchodzimy ten dzień 27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r.O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

W uchwale Sejm podkreślił znaczenie samorządów dla tworzenia lokalnych więzi i budowy silnego państwa. „Dziś w działalności samorządu terytorialnego ma swój bezpośredni i pośredni udział wiele tysięcy obywateli, co jest podstawą demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego – czytamy w uchwale”.

Zasada samorządności należy do naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego. Samorządowi terytorialnemu jest poświęcony przede wszystkim rozdział VII Konstytucji RP. Od 1 stycznia 1999 r. mamy trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw.

www.baranowsandomierski.pl