Strona główna POWIATY Dzięki zajęciom w MBP wiedzą, jak bezpiecznie serfować w Internecie

Dzięki zajęciom w MBP wiedzą, jak bezpiecznie serfować w Internecie

Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Wańkowicza od kilku lat aktywne bierze udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku DBI obchodzony był 11 lutego. Biblioteka począwszy od tego dnia, przez cały tydzień, organizowała szereg edukacyjnych zajęć.

W Bibliotece Głównej odbyły się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych. Wzięło w nich udział  99 uczniów z klas I-III  ze szkół nr 3, 7 i Społecznej Szkoły Podstawowej oraz klasy VII z PSP nr 7. W Filii nr 1 z zajęć skorzystało zaś 36 uczniów klas II z PSP 3.

W czasie  zajęć młodsze dzieci poznawały  zasady bezpiecznego korzystania z sieci komputerowej (tworzenie bezpiecznego hasła, ochrona swoich danych osobowych, publikowanie zdjęć, informowanie dorosłych o problemach na jakie napotyka się w trakcie korzystania z Internetu). Krótkie filmiki ze strony Sieciaki.pl stały się przyczynkiem do rozmowy o bezpieczeństwie w sieci. Po teorii przyszedł czas na zabawę. Okazało się , że  można się dobrze bawić, zdobywając przy tym nowe informacje o Internecie. W ruch poszedł Sieciomat losujący, sprawdzający wiedzę o komputerach. Każde dziecko mogło wykazać się swoimi wiadomościami w quizie o Internecie oraz tworzyć zasady postępowania, czyli netykietę.

Przeprowadzono wiele zabaw ruchowych np. przeciągane liny, czyli walka wirusów z programami antywirusowymi, tkanie sieci internetowej i zabawa z maskami w „Zgadnij, kto jest po drugiej stronie komputera”. Przy użyciu neolin został ułożony napis „Sieciaki.pl” (nazwa serwisu internetowego dla dzieci poświęconego edukacji w zakresie bezpieczeństwa w Internecie).

Uczestnicy zajęć poznali książki o tematyce informatycznej przeznaczone dla najmłodszych i obejrzeli wystawę plakatów „Nie hejtuję – reaguję” przygotowaną przez uczniów klasy III PSP nr 7.

Okazuje się, że można się świetnie bawić bez komputera i zdobywać o nim wiedzę. Dowodem tego był uśmiech na buziach dzieci i prośby o kolejne zajęcia.

Dzień Bezpiecznego Internetu stał się okazją do spotkania w bibliotece także uczniów z klasy VII PSP nr 7. Dyskutowano, czym jest hejt w sieci, w jakich serwisach do niego dochodzi i jaką formę może przybrać. Historie młodzieży przedstawione w krótkich filmach zrealizowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w ramach akcji „Nie hejtuję – reaguję” stały się przyczynkiem do rozmowy z uczniami o obrażaniu znajomych na forum, złudnego poczucia anonimowości w sieci, roli świadka, ofiary i sprawcy. Młodzież wskazywała na skutki negatywnych komentarzy i emocje, jakie towarzyszą osobom doświadczającym cyberprzemocy. Czasami hejterzy nie zdają sobie sprawy ze swojego zachowania i wyrządzania krzywdy innym. Robią to z zazdrości, chcą obrazić lub zaimponować rówieśnikom. Po ożywionej dyskusji uczniowie podzieleni na grupy tworzyli zasady antyhejtowe. Na zajęciach poruszono też temat wizerunku online. W rozmowie pojawiły się zagadnienia dotyczące aktywności w sieci, które budują nasz wizerunek oraz konsekwencji z powodu naszych publikacji w przyszłości. Przeprowadzone ćwiczenia w grupach „Dokończ historię” uświadamiały młodzieży, że nasza aktywność online może mieć pozytywne i negatywne skutki. Stąd tak ważna jest ochrona prywatności w sieci.

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, odbyły się również zajęcia w Filii nr 1 MBP. Wraz z klasami drugimi z PSP 3, omówiliśmy zasady korzystania z urządzeń mobilnych oraz zasady bezpiecznego korzystania z sieci Internet. Dzieci wysłuchały najpierw opowiadania Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Żółty berecik”. Z pomocą prezentacji porozmawialiśmy o zaletach i zagrożeniach, z którymi wiąże się korzystanie z Internetu.

Dłuższą część spotkań z uczniami klas drugich poświęciliśmy pojęciu netykiety – dzieci poznały najważniejsze zasady obowiązujące w wirtualnym świecie. Na koniec wspólnie rozwiązały krzyżówkę w celu utrwalenia poruszanych kwestii, rozwiązaniem, której było hasło BEZPIECZEŃSTWO.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice, angażując państwa z całego świata. Głównym celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

DBI 2020 przebiegał się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

Tomasz Gotkowski,
Dział Promocji i Nowych Technik Bibliotecznych
Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli