Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg Dzieje Tarnobrzega w zamkowych salach

Dzieje Tarnobrzega w zamkowych salach

Tarnobrzeg doczekał się wystawy poświęconej swoim dziejom. Otwarcie ekspozycji stałej w Zamku Tarnowskich zbiegło się z oddaniem dla zwiedzających kolejnych sal zamkowych.

Wernisaż wystawy „Tarnobrzeg. Z Leliwą ku Siarce” odbył się 15 grudnia. Ekspozycja stała poświęcona dziejom miasta podzielona jest na trzy segmenty. Pierwszy pokazuje dzieje miasta, jego symbole i czynniki miastotwórcze, drugi przedstawia te wydarzenia z historii Tarnobrzega, które swoim znaczeniem wpisały się w „dużą” historię państwa i narodu. Trzecia część ukazuje życie codzienne tarnobrzeżan widziane z perspektywy pracy, szkoły, działalności społecznej, kultury i sportu. Specjalny segment wystawy poświęcony jest mieszkającej w mieście przez ponad trzy wieki społeczności żydowskiej.

Realizacja wystawy została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Wspieranie Działań Muzealnych.

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja odnowionych dwóch, ostatnich historycznych pomieszczeń w Zamku: gotowalni hrabiny oraz archiwum – garderoby, w których zachowało się oryginalne wyposażenie z XIX i XX wieku.

www.tarnobrzeg.pl