Strona główna POWIATY Dwudziestotysięczna umowa na „Czyste Powietrze”

Dwudziestotysięczna umowa na „Czyste Powietrze”

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podpisał już dwadzieścia tysięcy umów na realizację programu „Czyste Powietrze”. 20-tysięczną beneficjentką programu w Województwie Świętokrzyskim została mieszkanka gminy Staszów – Milena Łosin, która otrzymała dofinansowanie w kwocie 18 tysięcy złotych na wymianę starego pieca węglowego oraz centralnego ogrzewania.

Staszowianka podpisała umowę z Ryszardem Gliwińskim, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, w poniedziałek, 25 kwietnia, w siedzibie WFOŚiGW w Kielcach. W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział także: Leszek Kopeć – burmistrz miasta i gminy Staszów, Anna Krupka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Andrzej Kryj – Poseł na Sejm RP, Krzysztof Słoń – Senator RP oraz Paweł Mirowski – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Senator Krzysztof Słoń przekazał na ręce burmistrza Leszka Kopcia pamiątkowy grawerton, jako wyróżnienie za wzorową współpracę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach przy realizacji rządowego programu „Czyste Powietrze”.

– Rządowy program „Czyste Powietrze” jest bardzo skutecznie realizowany w naszej gminie i cieszy się dużą popularnością. Mieszkańcy chętnie korzystają z dofinansowań na termomodernizacją oraz wymianę źródeł ciepła– podkreśla burmistrz Leszek Kopeć. – Takie modernizacje przynoszą nie tylko efekt ekologiczny, ale także duże oszczędności – dodaje włodarz.  Od początku zawarcia porozumienia w gminie Staszów podpisano już łącznie 260 umów na kwotę ponad 5,6 miliona złotych – podsumowuje burmistrz.

Gmina Staszów do rządowego programu „Czyste Powietrze” dołączyła w 2019 roku. W jego ramach w staszowskim magistracie wygospodarowano miejsce oraz przeszkolono pracowników, którzy udzielają wszelkich niezbędnych informacji na temat programu, zasad ubiegania się o dofinansowanie, czy wymaganych dokumentów. Pomagają również w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie i jego rejestracji na platformie elektronicznej, a także w późniejszym wypełnieniu wniosku o płatność.

Głównym celem programu „Czyste Powietrze” jest ochrona środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji. Program daje możliwość uzyskania wsparcia finansowego przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien, czy na wymianę starego kotła grzewczego. Program ma zachęcić Polaków do działań ograniczających emisję szkodliwych dla zdrowia i środowiska zanieczyszczeń powietrza.

Szczegółowe kryteria i informacje dostępne są na stronie internetowej www.czystepowietrze.gov.pl oraz w punkcie informacyjno-konsultacyjnym w Urzędzie Miasta i Gminy w Staszowie, ulica Opatowska 31, pokój numer 15, numer kontaktowy 15-864-83-72. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-14:00.

staszow.pl