Strona główna POWIATY Dwudniowe Walentynki w Sandomierzu

Dwudniowe Walentynki w Sandomierzu

  14 lutego – w piątek oraz w niedziele 16 lutego odbyły się wydarzenia związane ze świętem dnia zakochanych.

Już w piątek ruszyła walentynkowa poczta urzędowa. Kartki walentynkowe w pięciu różnych wzorach dostępne były w Biurze Obsługi Interesanta. Wieczorem w Domu Katolickim odbył się walentynkowy koncert Macieja Balcara, który zakończył pierwszy dzień walentynkowego świętowania.

Niedzielny Jarmark Walentynkowy odbył się na Rynku Starego Miasta po raz szósty. Wzięło w nim udział blisko 60 wystawców z całego kraju. Dominował asortyment związany tematycznie z dniem zakochanych – były czerwone poduchy, kubeczki, kwiaty, serduszkowe breloki, rękodzieło z wikliny, ceramiki czy drewna, ale nie zabrakło także przysmaków regionalnych. Wielu wystawców przyjechało do Sandomierza z wyjątkowymi łakociami, które osłodziły ten dzień spacerowiczom biorącym udział w jarmarku.

Słoneczna pogoda zaskoczyła wszystkich, którzy postanowili spędzić niedzielę w Sandomierzu. Kolejnym punktem walentynkowego programu była gra miejska z nagrodami. Na trzy pierwsze osoby czekały nagrody, w postaci zaproszenia na kolację, biletów na seans filmowy i na operetkę. Nagrody z rąk włodarza miasta odebrały dwie najlepsze pary, po czym na baszcie oktagonalnej zawiesili swoje kłódki miłości, na znak swojego uczucia i pamiątkę pobytu w naszym mieście.

W samo południe miała miejsce akcja „Nakręć swoje serce na pomaganie”, podczas której Marcin Marzec burmistrz Sandomierza i Aneta Przyłucka sekretarz Miasta zainaugurowali zbiórkę nakrętek na charytatywny cel, pomocy nieuleczalnie chorej nazespół MEN 1 sandomierzance Lucynie Lisowskiej.

Następnie miało miejsce bicie rekordu w śpiewaniu piosenki Skaldów „ Wszystko mi mówi, że mnie ktoś mnie pokochał”. Zgromadzeni turyści i mieszkańcy otrzymali tekst piosenki i wzięli udział we wspólnym śpiewaniu. Na scenie znalazła się grupa śmiałków, którzy poprowadzili to wspólne, sandomierskie otwarte karaoke. Trzem odważnym wokalistom zostały wręczone prezenty od projektantki Justyny Gamoń-Wesołowskiej, która na koszulkach i torbach umieściła piękny, tradycyjny wzór sandomierski i lasowiacki.

Tuż po tym wydarzeniu odważni zakochani mogli wyznać miłość składając ukochanej osobie życzenia przez mikrofon. Śmiałków co prawda było niewielu, ale życzenia płynęły prosto z serca.

Od 15:30 odbyła się akcja z udziałem najmłodszych twórców serduszek walentynkowych – „Przedszkolaki zakotwiczają miłość w Sandomierzu”, w tym wyjątkowym, radosnym przeżyciu wzięły udział dzieci z sandomierskich przedszkoli. Maluchom pomagał burmistrz miasta, który z racji swojego wzrostu mógł przytwierdzić serduszka najwyżej jak się da.

Tegoroczne Walentynki zakończył spacer „Zakochaj się w Sandomierzu” z udziałem rycerzy Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz pokaz dworskich tańców miłosnych. Do wspólnego spaceru, który rozpoczął się przy Bramie Opatowskiej, a skończył po obejściu dookoła ratusza włączyli się mieszkańcy i turyści, forma spaceru z pochodniami zrobiła wyjątkowe wrażenie na uczestnikach wydarzenia.

W akcji Walentynki w Sandomierzu 2020 czynnie brał udział gospodarz miasta, który cieszył się z zainteresowania świętem. Mówił o tym, że bardzo ważna jest dla niego ta frekwencyjna i odpowiedź na inicjatywę, która po raz kolejny została zorganizowana w Sandomierzu. Wspólna obecność w gronie tylu uczestników wydarzenia, pokazuje że Sandomierz cieszy się dużym zainteresowaniem, także poza sezonem turystycznym – dodał burmistrz.

www.sandomierz.pl