Strona główna POWIATY Drukują w 3D osłony na twarz dla stojących w pierwszej linii walki...

Drukują w 3D osłony na twarz dla stojących w pierwszej linii walki z koronawirusem

Pomagać w tym trudnym czasie pandemii koronawirusa można na wiele sposobów. W Stalowej Woli prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny zainicjował m.in. akcję tworzenia za pomocą drukarek 3D specjalnych osłon na twarz. 180 przyłbic ochronnych już dziś trafi do personelu medycznego stalowowolskiego szpitala, by ograniczyć ryzyko ich zarażenia.

– W tym trudnym czasie jest wiele dobra, które możemy zobaczyć wokół nas. Chciałem Wam podziękować za wszystkie niesamowite przejawy dobroci, za to jakim wspaniałym miastem jest Stalowa Wola. Wiem, że macie w sercach niesamowitą energię i moc, której każdego dnia możemy doświadczać – zwrócił się do mieszkańców Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta. – Dziękuję za inicjatywy osób prywatnych, wolontariuszy, firm, pracowników administracji, służb mundurowych, Policji, Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych, szczególnie dla naszych medyków, dla wszystkich pracowników służby zdrowia za Waszą pracę. Jesteście niesamowici – dodał prezydent Nadbereżny.

Miasto Stalowa Wola w tej sytuacji również nie trzyma rąk w kieszeni. Prezydent z grupą pracowników szuka od początku rozwiązań, pomysłów, które pozwalają pomóc innym działać w tej sytuacji. Jedną z takich inicjatyw jest stworzenie za pomocą drukarek 3D przyłbic ochronnych dla personelu medycznego.

Ponad tydzień temu w budynku Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej na potrzeby akcji została zmontowana specjalna pracownia drukarska 3D. – Pragnę serdecznie podziękować stalowowolskim szkołom, które solidarnie włączyły się w akcję i  przekazały drukarki 3D oraz filamenty – mówi włodarz Stalowej Woli. Przyłbice wydrukowane zostały za pomocą drukarek 3D zakupionych w ramach projektu Stalowa Sowa. Prezydent miasta podziękowania skierował więc także do zespołu Referatu Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta w Stalowej Woli, dzięki któremu projekt jest realizowany. Dodatkowo pracowały także drukarki będące w wyposażeniu SSG na stałe.

– Wszystko możliwe dzięki zaangażowaniu najlepszej ekipy z Miejskiego Zakładu Komunalnego. Największe brawa dla panów Cezarego Roczniaka, Rafała Szczypty i Kazimierza Wietechy, którzy realizują cały projekt w MZK przy pełnym zaangażowaniu prezesa Radosława Sagatowskiego. Dziękuję też Wojciechowi Chodorkowi wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu Stalowowolskiego za zakup gumek do przyłbic. Działamy, a przed nami kolejne ciekawe inicjatywy, do wydrukowania i do pomocy dla innych – mówi Lucjusz Nadbrzeżny.

Do tej pory wydrukowanych zostało 180 przyłbic ochronnych wielokrotnego użytku. Powstawanie jednej przyłbicy zajmuje 4 godziny i 10 minut. Drukowana jest główna opaska i zaczep stabilizujący. – Na każdej przyłbicy nanosimy nasze imię, nasz znak i naszą siłę czyli Stalową Wolę – mówi Lucjusz Nadbereżny.

Docelowo planowane jest stworzenie 1000 takich osłon, które trafią do Szpitala w Stalowej Woli, Nisku, SP ZOZ przy ul. Kwiatkowskiego (tzw. „Ambulatorium”), Medyka oraz innych placówek zdrowia, Policji, Wojska, Strażaków OSP oraz pracowników MOPS.

www.stalowawola.pl