Strona główna POWIATY Dożynki inne niż dotychczas…

Dożynki inne niż dotychczas…

Przed Gminnym Centrum Kultury w Grębowie zgromadziły się delegacje dożynkowe z każdej miejscowości, w dłoniach niosąc bochny chleba dożynkowego i kolorowe bukiety zbóż, ziół i kwiatów.
Na czele orszaku pięknie prezentował się gminny wieniec dożynkowy wykonany przez pracowników GCK, niesiony przez druhów strażaków OSP Grębów. Korowód dożynkowy prowadzony przez kapelę Jaśki udał się do parafialnego kościoła w Grębowie na mszę świętą w intencji rolników.

Dziękczynną mszę za zebrane plony i pomyślnie zakończone żniwa celebrował ksiądz proboszcz Tomasz Kołodziej, a krzepiące słowa homilii wygłosił ksiądz Mariusz Krasula. Po uroczystej mszy utworzono barwny orszak,  by po całej gminie nieść błogosławieństwo dla rolników, podziękowanie dla ich ciężkiej pracy i życzenia zdrowia oraz niegasnącej nadziei dla wszystkich mieszkańców.

Na czele orszaku umieszczono poświęcony wieniec dożynkowy i bochen chleba, by nikomu nie zabrakło go na stole. Przy wieńcu zasiadł gospodarz gminy – Wójt Kazimierz Skóra oraz grupa wieńcowa. Na drugim traktorze przygrywała kapela ludowa Jaśki, korowód uzupełnili członkowie stowarzyszenia starych motocykli ,,Gazela” z prezesem Zbigniewem Szewcem na czele. Strażacy
z jednostki: OSP Grębów i OSP Wydrza piękną klamrą zamykali korowód, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwali policjanci na motocyklach.

Jakże wymowne były to dożynki… Orszak wieńcowy był witany bardzo ciepło i przyjaźnie, był czas na rozmowy z mieszkańcami, którzy nie kryli wzruszenia i z łezką w oku słuchali pięknych melodii
w wykonaniu kapeli. Mieszkańcy radośnie witali orszak, zapraszali na dożynkowy gościniec i nie kryli sympatii i serdeczności. Orszak dożynkowy zdawał się wyzwalać w witających pokłady wielkiej radości
i ogromnej życzliwości. W tych trudnych i smutnych czasach pandemii było to bardzo poruszające doświadczenie, potwierdzające, że nie brak nam empatii i nie gaśnie w nas potrzeba radosnego czynienia dobra.

Wójt Gminy Grębów składa serdeczne podziękowanie wszystkim mieszkańcom za tak ciepłe i entuzjastyczne witanie na szlaku orszaku, szczególne wyrazy podziękowania składa dla sołtysów radnych, za ogromne zaangażowanie i staropolską gościnność, dziękuje również za wszystkie szczere rozmowy z rolnikami, którzy pospieszyli na trasę orszaku. Dziękuje druhom strażakom za niezawodną jak zawsze służbę mieszkańcom i uroczystą prezentację. Wszystkim delegacjom wieńcowym z całej gminy, za to że nie ustają w swych artystycznych i społecznych działaniach.
Kapeli Jaśki i pracownikom GCK za ich twórczy wkład i entuzjazm w realizację dożynkowego święta i Stowarzyszeniu starych motocykli Gazela, za uświetnienie orszaku dożynkowego. Kierujemy, także słowa uznania na ręce Komendanta posterunku policji w Tarnobrzegu, za tak fachową i profesjonalną pomoc.

      Drodzy mieszkańcy Naszej Gminy z całego serca wszystkim
dziękuję za tak wielką otwartość i życzliwość.

 

www.grebow.com.pl