Strona główna POWIATY mielecki Debata o przyszłości Mielca już za nami

Debata o przyszłości Mielca już za nami

Tematy edukacja oraz przedsiębiorczość zdominowały wczorajszą debatę poświęconą kierunkom rozwoju Mielca. Debata, która odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Promocyjnym SCK miała charakter otwarty, transmitowana była także na żywo w mediach społecznościowych Miasta Mielca.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku projekt mieleckiego magistratu „Razem dla lepszego jutra – Mielec miastem dialogu” zakwalifikował się do drugiego etapu naboru w ramach programu Rozwój Lokalny. Program ten jest finansowany ze środków Funduszy Norweskich. Do zdobycia są wielomilionowe granty. Debata to jeden z elementów potrzebnych do opracowania Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego, co w efekcie może przybliżyć nasze miasto do zwycięstwa i zdobycia dofinansowania.

Panelistami podczas wczorajszej debaty byli Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Bieniek, Radny Miejski Zdzisław Nowakowski, Wiceprezes Agencji Rozwoju Regionalnego MARR S.A. Łukasz Gajdowski, Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury Joanna Kruszyńska, Wicedyrektor Agencji Rozwoju Przemysły Krzysztof Ślęzak oraz przedstawiciel młodzieży Jan Wanatowicz.

W debacie aktywny udział wzięli mieszkańcy Mielca, którzy mieli możliwość do wyrażenia swojej opinii na temat obecnej sytuacji naszego miasta oraz przedstawienia autorskich wizji jego rozwoju. Wśród najczęściej podejmowanych kwestii były te związane z próbą zachęcenia młodzieży do pozostania w Mielcu lub powrotu do rodzinnego miasta po zakończeniu studiów. Istotnym głosem był także ten dotyczący mieszkańców napływowych, czyli takich którzy najczęściej z pobudek zawodowych przyjeżdżają do naszego miasta i w nim zostają.

Z opinii mieszkańców, ale i w wyniku przeprowadzonych wcześniej badań wynika, że w Mielcu żyje się komfortowo, jest to miejsce bezpieczne głównie dla rodzin z dziećmi, brakuje natomiast miejsc do integracji oraz spędzania wolnego czasu. Prezydent Miasta Mielca podczas podsumowania podkreślił, że opracowane dane będą przydatne podczas planowania kierunków rozwoju miasta.

– Bardzo dziękuję wszystkim za aktywny udział w debacie. Każda z opinii jest bezcenna i pomoże nam w optymalny sposób przygotować program rozwoju naszego miasta. To ma być nasz wspólny projekt – mówi Prezydent Miasta Mielca. – Te dodatkowe środki, o które toczy się rywalizacja pomogłyby nam w realizacji tych wszystkich pomysłów, które tu dzisiaj się pojawiły – dodaje na zakończenie prezydent.