Strona główna POWIATY Centrum Aktywności Seniora już za pół roku

Centrum Aktywności Seniora już za pół roku

Stalowowolskie Centrum Aktywności Seniora powstanie w Stalowej Woli już pod koniec 2020 roku. Profesjonalne miejsce dla działalności seniorów będzie zlokalizowane na pierwszym piętrze budynku „Centrum 4” mieszczącego się przy Al. Jana Pawła II 10. Inwestycja wykonana jest już w około 80 procentach.

Na prawie 1000 m kw. powstanie powierzchnia o mobilnym charakterze, dostosowana do aktualnych potrzeb seniorów. Zamiast schodów na pierwsze piętro wjedziemy dwiema windami – jedna będzie zlokalizowana od ul. Jana Pawła II, druga „od dziedzińca” przy klatce schodowej.

W części lokalu powstanie duża sala widowiskowo – artystyczna. Ponadto w budynku pojawią się: kawiarenka, sala do nauki języków obcych, sala komputerowa, która w razie potrzeby będzie pełniła rolę sali bankietowej, sala kuchenna, sala prac ręcznych, sala fitness, sala do zajęć wokalnych oraz sala do obsługi prawnej i działań medycznych. Ciekawym pomysłem zaproponowanym przez architektów jest możliwość stworzenia tarasu letniego, jako „zielonego dachu”. W lokalu będzie też wydzielona powierzchnia administracyjna dla osoby odpowiedzialnej za obiekt, jak i na potrzeby stowarzyszeń. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– To jest przede wszystkim projekt pod klucz czyli całkowita przebudowa obiektu razem z wyposażeniem. Zakres projektu był szczegółowo konsultowany z Miejską Rada Seniorów. Wybraliśmy odpowiednie pomieszczenia, których oczekują seniorzy – mówi zastępca prezydenta Renata Knap.

Do końca lipca wykonane zostały wszystkie roboty rozbiórkowe. Na wyburzenie czeka tylko fragment klatki zewnętrznej, ale ze względu na logistykę w obrębie chodnika zostanie to wykonane pod koniec sierpnia lub początkiem września. Na całej powierzchni Centrum jest już zrobiona wylewka wyrównująca oraz wylewka samopoziomująca, na której znajdą się docelowe warstwy posadzkowe.

Rozpoczął się montaż ścianek działowych, które będą wyznaczały poszczególne pomieszczenia w CAS. Zamontowane są już centrale, kanały i wentylacje, częściowo wykonana jest instalacja elektryczna.

Planowo we wrześniu wydzielone już będą poszczególne pomieszczenia i wykonawca przejdzie do robót wykończeniowych. Następnie wykonane zostaną posadzki oraz sufity podwieszane, by ukryć dźwigary w przestrzeni międzystropowej.

– W tym przetargu mamy wszystkie roboty budowlane plus urządzenia stałe, czyli wyposażenie kuchni, meble do zabudowy, kuchenki, mikrofale, lodówki, itp. Na elementy mobilne wyposażenia jak krzesła, stoliki, fotele ogłosimy przetarg na przełomie sierpnia – informuje wiceprezydent Renata Knap.

Jeśli tylko nie pojawią się obiektywne okoliczności utrudniające prace, jak np. druga fala Covid-19, to inwestycja jeszcze w tym roku, w grudniu będzie oddana do użytku stalowowolskim seniorom.

Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli będzie otwarte dla wszystkich seniorów, nie tylko tych zrzeszonych w klubach czy stowarzyszeniach. – Ci, którzy nie chcą uczestniczyć w różnych grupach też będą mieli prawo korzystać z propozycji, które będą przygotowane. Na pewno nie będzie to samotna wyspa w mieście. Nie będzie tak, że my się zamkniemy w swoim gronie i tylko dla siebie będziemy działać. Chcemy wychodzić do ludzi, współdziałać międzypokoleniowo. Chcemy potencjał, który drzemie w seniorach wykorzystać dla miasta – mówi Bogna Latawiec pełnomocnik CAS.

 

www.stalowawola.pl