Na rok 2020 przypadają rocznice dwóch wydarzeń, które mają fundamentalne znaczenie dla historii naszego miasta i na jego dzisiejszego oblicza.
Pierwszą z nich jest lokacja miasta Mielca, która miała miejsce dokładnie 550 lat temu w roku 1470. Trzeba pamiętać o tym, że pierwsze wzmianki o Mielcu pochodzą już z lat 20 XIII wieku. Około 1373 roku utworzono tu parafię rzymskokatolicką. Zezwolenie na założenie miasta wydał król Kazimierz Jagiellończyk w 1457 roku, ale dokument lokacyjny wystawili bracia Jan i Bernardyn Mieleccy dopiero w 1470 roku.
Możny ród Mieleckich, pełniący w XVI wieku szereg ważnych funkcji w państwie (Jan – marszałek wielki koronny, Sebastian – kasztelan krakowski i pierwszy senator korony, Mikołaj – hetman wielki koronny), dobrze dbał o swoją rodową siedzibę, toteż Mielec rozwijał się pomyślnie i prowadził ożywiony handel z wieloma miastami, a zwłaszcza ze stołecznym Krakowem.
Podobnym, ale już współczesnym impulsem dla rozwoju miasta Mielca było powstanie przed prawie 25 laty Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC. Dzisiaj mielecka SSE to najbardziej zdywersyfikowana branżowo strefa, w której zrealizowano inwestycje o wartości 13,5 mld zł, a pracę znalazło tam 46 tysięcy osób. SSE EURO-PARK MIELEC jest pierwszą specjalną strefą ekonomiczną i od lat pozycjonowana jest w czołówce najefektywniejszych stref w kraju. Zarządzającym strefą jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
W związku z tymi wyjątkowymi rocznicami pragniemy zaprosić wszystkich lubiących aktywny wypoczynek do wspólnego świętowania w nietypowy sposób. Studio Wizualne Damian Gąsiewski, Urząd Miejski w Mielcu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mielcu oraz Lotnisko Mielec zapraszają na wieczorny bieg z okazji 550. Rocznicy Lokacji Miasta Mielca oraz 25-lecia SSE EURO-PARK MIELEC po pasie startowym mieleckiego lotniska. Będzie to trzeci taki bieg w naszym mieście.
Patronat honorowy nad biegiem objęły Agencja Rozwoju Przemysłu – Zarządzający SSE EURO-PARK MIELEC, Firma Bury, Firma Tarapata, Husqvarna Group z fabryką w Mielcu oraz Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu. Bieg swoim Patronatem objął rónież Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego “Podkarpackie – przestrzeń otwarta”
6 września 2020 r. będziecie mieć niecodzienną okazję przebiec 6,5 km trasę po pasie startowym mieleckiego lotniska. Start i meta zawodów będą zlokalizowane obok wieży kontroli lotów. Biegacze wystartują o godz. 18:30 w blaskach zachodzącego słońca, a kierunek będą im wyznaczać zapalone światła pasa startowego.
To bieg okolicznościowy, jedyny w swoim rodzaju. To także wyjątkowa okazja, aby wzbogacić się m.in. o unikalny pamiątkowy medal, który będzie Wam przypominał o tych niecodziennych rocznicach. Wyjątkowymi statuetkami przygotowanymi specjalnie na tą okazję, nagrodzimy m.in. najlepszych w kategoriach wiekowych. Idealną pamiątką będzie również koszulka biegowa, która jednocześnie będzie kolekcjonerską pamiątką dla miłośników biegów.
Dzięki udziałowi wielu Partnerów możecie liczyć m.in. na pakiety startowe i posiłek regeneracyjny, ale przede wszystkim niesamowitą oprawę biegu, jakiej nie spotkacie nigdzie indziej.
Partnerem tehnicznym jest Firma BrodNet – Aplikacje internetowe. www.brodnet.pl
Macie zamiar przyjechać do nas z dziećmi? Mamy coś dla najmłodszych… Gugalika.pl W trakcie zawodów rozłożymy wielkoformatowe kolorowanki i kredki. Będzie MEGA kolorowo!
Odkryj Podkarpackie
Na skrzyżowaniu międzynarodowych dróg, na Nowym Jedwabnym Szlaku, przy granicy ze Słowacją i Ukrainą, odnajdziesz jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce – Podkarpackie. Od południa góry, od północy dziewiczy las. Przestrzeń i majestat natury dają poczucie wolności, a unikatowe zabytki przypominają korzenie wielokulturowego pogranicza.
Tu łapie się drugi oddech, doświadcza upragnionych emocji. Może dlatego ze wszystkich polskich województw właśnie w podkarpackim ludzie żyją najdłużej. Są też bardzo gościnni i chętnie dzielą się skarbami Podkarpacia. Bieszczady, Beskid Niski, Puszcza Sandomierska i Roztocze pysznią się dziką naturą. Krajobrazy nie nudzą wędrowców, żeglarzy i szybowników. Obok starych cerkwi rosną dawne rezydencje magnatów. Ziemia kryje mineralne źródła, wokół których zapraszają sławne od wieków uzdrowiska. Obok nich rodziły się kiedyś fortuny wydobywców ropy naftowej z pierwszych na świecie kopalń.
Dziś Podkarpackie jest sercem polskiego przemysłu lotniczego. Industrialne miasto wyrosło wokół urokliwej stolicy regionu – Rzeszowa. Dotrzeć tu można samolotem. Międzynarodowy port lotniczy w podrzeszowskiej Jasionce obsługuje codzienne połączenia z Warszawą i innymi miastami Europy. Do Podkarpackiego dojedziemy także autostradą A4 lub szybkim pociągiem. Graniczny region posiada kolejowe połączenia z Kijowem i Lwowem, Berlinem, czy Wiedniem. Z północą łączą go nie tylko drogi szybkiego ruchu, ale i malowniczy szlak rowerowy Green Velo.
Więc przyjedź. Po szklane rękodzieło z Krosna, po wiklinowy kosz z Rudnika nad Sanem, po butelkę dobrego wina z jednej ze 160 winnic. Albo, żeby pomyśleć marzenie na widok spadającej gwiazdy w Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Właśnie tam najpiękniej mrugają one do podróżnych.
Odkryj to sam!
Zapraszamy do zapisów, przygotowaliśmy rekordową ilość miejsc dla 450 biegaczy! Przeżyjmy to święto wspólnie.
Zapisy:
www.studiowizualne.com
www.mielec.pl