Strona główna POWIATY Bezpieczne matury

Bezpieczne matury

W poniedziałek, tj. 8 czerwca rozpoczną się egzaminy maturalne. W bieżącym roku szkolnym do egzaminu dojrzałości przygotowuje się 463 uczniów z terenu powiatu staszowskiego. Aby mogły się one odbyć w bezpiecznych warunkach od najbliższej środy będą przeprowadzane testy na obecność koronawirusa wśród nauczycieli oraz pracowników szkół średnich powiatu staszowskiego. Poinformowali o tym podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w dniu dzisiejszym w starostwie staszowskim poseł Krzysztof Lipiec, starosta staszowski Józef Żółciak oraz Marcin Zawierucha – dyrektor RCNT w Podzamczu Chęcińskim.

Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec poinformował, iż jest to odpowiedź na zapotrzebowanie obywateli, którzy zasygnalizowali mu taką potrzebę w obawie o zdrowie swoich dzieci. Zestawy do pobierania wymazów na obecność koronawirusa trafiły do powiatu staszowskiego w ramach programu „Stop Wirusowi. Zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 w województwie świętokrzyskim.”

Starosta staszowski Józef Żółciak uściślił sposób przeprowadzenia testów. Badaniom zostaną poddani nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi szkół średnich powiatu. Pobieranie wymazów do badań odbywać się będzie w poszczególnych szkołach, w których pracownicy będą umówieni na określoną godzinę, dzięki czemu zachowane będą warunki bezpieczeństwa. Materiały do badania pobierać będą żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Staszowie, po czym zostaną one przewiezione do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu, gdzie po około 24 godzinach będą już dostępne wyniki. Badaniom zostanie poddanych 332 osoby.

Dyrektor Marcin Zawierucha zaznaczył, iż pracownicy RCNT w Podzamczu traktują swoje obowiązki, jako misję i pracują na 3 zmiany. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne pozyskało na te badania pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego w kwocie ponad 4,3 mln złotych i od dnia 23 marca wykonano już ponad 12 tys. testów na COVID-19.

W konferencji udział wzięli również, Łukasz Madej – koordynator laboratorium w Podzamczu Chęcińskim, wicestarosta staszowski Leszek Gazal, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Staszowskiego Stanisław Batóg oraz Grzegorz Wójcikowski – naczelnik Wydziału Edukacji w starostwie staszowskim.

 

www.staszowski.eu