Pozytywny wynik potwierdzający występowanie ASF na terenie miasta Tarnobrzega stwierdzono u padłego dzika. Obecnie planowane są aktywne poszukiwania w obrębie miasta ewentualnych pozostałych padłych dzików. Inspekcja Weterynaryjna zwraca się z prośbą do mieszkańców o informowanie Powiatowego Lekarza Weterynarii o każdym przypadku znalezienia martwego dzika, ale też o niepuszczanie ze smyczy psów podczas spacerów. Zwierzęta te nie są narażone na zachorowanie na ASF, ale mogą przenieść wirusa.
Służby weterynaryjne na bieżąco informują hodowców trzody chlewnej o zasadach postępowania w powyższej sytuacji. Przede wszystkim, aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF, w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt (bioasekuracja).
Afrykański pomór świń (ASF) to zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. Wszystkie inne gatunki zwierząt nie są wrażliwe na zakażenie wirusem ASF, ale mogą przenosić wirusa.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.
Przypadki znalezienia na terenie Tarnobrzega martwych dzików należy zgłaszać do:
Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Tarnobrzegu, tel. 15 822 27 04 lub Straży Miejskiej w Tarnobrzegu, tel. 986, lub Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, dyżurny tel. 15 851 3310 lub 112 alarmowy
zdj. arimr.gov.pl
www.tarnobrzeg.pl