Strona główna POWIATY ARP powołuje dwie spółki w ramach Programu Fabryka, w tym jedną w...

ARP powołuje dwie spółki w ramach Programu Fabryka, w tym jedną w Stalowej Woli

Przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz prezydenci Stalowej Woli i Elbląga podpisali umowy powołujące spółki do realizacji Programu Fabryka w obu miastach. „Fabryka – Urbi Ferro” (Stalowa Wola) i „Fabryka – Porta Mare” (Elbląg) to spółki celowe, dzięki którym powstaną nowoczesne obiekty biurowo-usługowe. Zgodnie z założeniami realizacja obu inwestycji może wynieść ponad 80 mln zł.

Program Fabryka Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. uruchomiła w połowie 2018 roku. Jego założeniem jest wsparcie rozwoju miast średnich poprzez budowę biurowców, w których działalność będą mogły prowadzić firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Nazwa programu pochodzi od radomskiej Fabryki Broni. Do tej pory do projektu przystąpiły cztery miasta: Mielec, Zamość, Stalowa Wola i Elbląg. Dwa ostatnie podpisały właśnie umowę na powstanie spółek celowych do obsługi inwestycji.

– Program Fabryka postępuje systematycznie. Obecnie rozpoczynamy kolejny, ważny etap. Podpisujemy ze Stalową Wolą i Elblągiem umowy, powołujące spółki, których celem będzie budowa w obu miastach biurowców dla nowoczesnych centrów usług biznesowych. Dziękuję prezydentom obu miast panom: Lucjuszowi Nadbereżnemu i Witoldowi Wróblewskiemu za odwagę patrzenia w przyszłość, determinację i osobiste zaangażowanie. Jestem przekonany, że nasza współpraca doprowadzi do powstania wspaniałych budynków, zainspiruje inne samorządy, a tym samym przyniesie korzyści nie tylko lokalnie, ale także pomoże w zrównoważonym rozwój całego kraju – mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Spółki Urbi Ferro (powołana we współpracy z przedstawicielami Stalowej Woli) i Porta Mare (założona wspólnie z władzami Elbląga) będą prowadzić działalność na dwu etapach – przygotowania inwestycji (m.in. opracowanie projektu koncepcyjnego i programu funkcjonalno-użytkowego) oraz jej realizacji (prace projektowe, budowlane, komercjalizacja i zarządzanie). W obu spółkach ARP będzie strategicznym udziałowcem. Zgodnie z przyjętym harmonogramem inwestycje w obu miastach mają zakończyć się do końca 2023 roku.

Fabryka Urbi Ferro pozwoli wybudować w Stalowej Woli budynek biurowo-usługowy klasy B/B+ o powierzchni biurowej ok. 5 000 m2 (plus powierzchnia usługowa na parterze – ok. 1 500 m2). Centrum usług biznesowych ma stanąć u zbiegu ulic Okulickiego i Floriańskiej.

– Agencja Rozwoju Przemysłu po raz kolejny wybiera Stalową Wolę jako sprawdzonego partnera do realizacji swoich celów biznesowych, a jednocześnie realizuje program rządowy wsparcia dla średnich miast. Cieszymy się, że tak znaczący projekt powstanie w Stalowej Woli, a tym samym przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej i stworzenia nowych miejsc pracy w naszym mieście. Jestem przekonany, że stalowowolskie kadry, które posiadają odpowiednie wykształcenie, będą siłą przedsiębiorstw inwestujących w Stalową Wolę – mówi Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Miasta Stalowej Woli. – Realizacja tego projektu jest kolejnym krokiem w  budowaniu drugiego filaru stalowowolskiej gospodarki – obok przemysłu, powstają miejsca pracy w biznesie i innowacyjnych przedsiębiorstwach. Jest to istotne zwłaszcza dlatego, że rynek pracy biurowej oraz biznesowej wciąż jest trudny i wiele osób, pomimo wysokich kompetencji, nie może znaleźć wymarzonej pracy. Mocno wierzę, że ten projekt odmieni obecną sytuację – dodaje włodarz Stalowej Woli.

Z kolei dzięki Fabryce Porta Mare w Elblągu na Wyspie Spichrzów powstanie budynek biurowo-usługowy o powierzchni 10 000 m2 (plus powierzchnia usługowa na parterze – ok. 3 000m2) na potrzeby firm sektora nowoczesnych usług biznesowych (BPO/SSC/IT/R&D).

– Dzisiejsze podpisanie umowy o powołaniu spółki to sfinalizowanie rozmów, które prowadzimy od wielu miesięcy. Bardzo się cieszę, że Elbląg jest jednym z pierwszych miast, w którym realizowany będzie program „Fabryka”. To szansa na dalszy rozwój, ale także prestiż. Dzięki dogodnemu położeniu, atrakcyjnym terenom, nowoczesnej infrastrukturze, uczelniom wyższym oraz dobremu klimatowi dla biznesu, mamy bardzo duży potencjał rozwojowy, zarówno jeśli chodzi o zakłady produkcyjne, jak i sektor usług biznesowych. Mam nadzieję, że dzięki miejscom pracy, które powstaną w nowoczesnym biurowcu na Wyspie Spichrzów, Elbląg stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do życia – szczególnie dla osób młodych – podkreślał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Mechanizm działania Programu Fabryka polega na wsparciu określonych miast przez budowę w nich nowoczesnych, doskonale wyposażonych budynków biurowych (biurowo-usługowych). Zgodnie z zasadą „biznes przyciąga biznes”, zarówno obecność renomowanych firm, jak i dobrze wykwalifikowana kadra będą powodować przyciąganie kolejnych firm, nie tylko z sektora nowoczesnych usług biznesowych, ale też innych firm, korzystających z usług tej branży.

Badania wskazują, że podaż powierzchni biurowych jest mniejsza niż popyt, co jest barierą zarówno dla firm outsourcingowych, ale przede wszystkim dla miast, które mogłyby tą niepowtarzalną okazję wykorzystać dla własnego rozwoju. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A posiadając odpowiednie zasoby finansowe i organizacyjne podejmie się budowy budynków biurowo-usługowych, zapewniając odpowiednią podaż powierzchni biurowych. Inwestycje prowadzone są w wybranych miastach, które cechuje największy poziom negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych.

Biurowce, które powstaną w ramach Programu Fabryka mają być przede wszystkim odpowiedzią na oczekiwania przedsiębiorców. Dlatego zgodnie z założeniami mają spełniać szereg kryteriów: dobra lokalizacja (np. centrum) lub dostępność komunikacyjna w tym rowerowa, wysoki standard budynku, dostępność do usług towarzyszących (kantyna w budynku lub bliskie zaplecze gastronomiczne, usługi sportowe, rekreacyjne, sklepy, banki), dostęp do funkcji komunalnych (żłobki, przedszkola, szkoły, przychodnia), dostęp do wyższych uczelni, szybki dojazd do lotniska, dostępność parkingów, udogodnienia dla rowerzystów (ścieżki rowerowe w pobliżu, miejsca dla rowerów).

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP S.A. uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE EURO-PARK MIELEC oraz TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Siedziba główna ARP S.A. znajduje się w Warszawie. Agencja ma również oddziały w Katowicach, Mielcu oraz Tarnobrzegu, biura w Radomiu i Wrocławiu.

www.stalowawola.pl