Strona główna POWIATY Apel Prezydenta Miasta Stalowej Woli

Apel Prezydenta Miasta Stalowej Woli

Drodzy Mieszkańcy Stalowej Woli! Szanowni Państwo!

W ostatnich dniach i godzinach sytuacja zagrożenia koronawirusem staje się coraz poważniejsza. To nie powód do tego, aby siać panikę i podejmować nierozważne decyzje, ale to odpowiedni moment, abyśmy wspólnie, w duchu odpowiedzialności podjęli decyzje i wzajemne zobowiązania, które uchronią nas przed zagrożeniem tego wirusa w naszym regionie i naszym mieście.

Rząd polski podjął odpowiedzialną i słuszną decyzję, aby od dnia jutrzejszego do piątku ograniczyć działania edukacyjne i całkowicie zamknąć szkoły do 25 marca. Uzupełniając te działania, podjęliśmy decyzję o całkowitym zamknięciu od jutra szkół, przedszkoli oraz żłobków publicznych. Oznacza to, że od dnia jutrzejszego do 25 marca nie będą świadczone nie tylko działania edukacyjne, ale również działania opiekuńcze.

Bardzo proszę o przyjęcie i dostosowanie się do tej decyzji w duchu odpowiedzialności za zdrowie i życie naszych mieszkańców.

W najbliższych dniach będą podejmowane kolejne działania, które mają maksymalnie uchronić i zapobiegać rozpowszechnianiu się wirusa w naszym regionie. W dniu dzisiejszym został zamknięty basen Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zostały wydane także decyzje o zamknięciu działania wszystkich instytucji kultury (Miejskiego Domu Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Galerii im. Alfonsa Karpińskiego).

Ten czas zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków to okres, który musimy maksymalnie wykorzystać do tego, aby uchronić się przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą, aby każdy z nas ten okres wykorzystał jako czas społecznej kwarantanny. To nie jest czas ferii, ani wakacji, to jest czas, abyśmy w domu zabezpieczyli siebie, swoje rodziny, swoich najbliższych przed wirusem. Bardzo proszę, aby powstrzymać się w tym okresie od wszystkich niepotrzebnych wyjazdów, aktywności, które mogą prowadzić do rozpowszechniania się wirusa.

Jednocześnie chciałbym bardzo serdecznie poprosić, aby w tym czasie w sposób szczególny otoczyć opieką ludzi starszych, niepełnosprawnych i chorych, swoich sąsiadów, znajomych i bliskich tak, aby nie narażając ich na ryzyko zarażenia, pomóc w załatwianiu codziennych, niezbędnych czynności, takich jak zakupy, wyjście do apteki, pomoc w codziennych sprawach. Jestem przekonany, że jako społeczeństwo aktywne, otwarte i dobre otoczymy opieką tych, którzy najbardziej tego potrzebują.

W sposób szczególny proszę także, aby zachować wszelkie wytyczne, które są kierowane od Głównego Inspektora Sanitarnego, od służb lokalnych oraz władz centralnych. To moment, kiedy możemy wszyscy zdać egzamin z naszej lokalnej odpowiedzialności i solidarności.

Zapewniam, że ze strony władz miasta podejmowane są wszystkie czynności, które w naszych jednostkach, w działaniu służb mają maksymalizować nasze zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Chciałbym również poinformować, że decyzją władz miasta zostały skierowane pierwsze środki z rezerwy kryzysowej budżetu miasta w wysokości 150 tysięcy zł, które mają odpowiednio doposażyć nasze jednostki w materiały zabezpieczające nas sanitarnie.

Jeszcze raz apelując do wszystkich Państwa o wzajemną odpowiedzialność, o stosowanie się do wszystkich wytycznych, proszę o wzajemną odpowiedzialność i solidarność, o to, żebyśmy nie siali paniki, nie przekazywali niesprawdzonych, niepotwierdzonych informacji. Jestem przekonany, że jak zawsze, tak również w tym przypadku pokażemy naszą stalową wolę.

Lucjusz Nadbereżny

Prezydent Miasta Stalowej Woli

www.stalowawola.pl