Strona główna POWIATY „Aktywny Senior To Zdrowy Senior”

„Aktywny Senior To Zdrowy Senior”

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim od czerwca 2021r. realizował projekt pt. „Aktywny Senior To Zdrowy Senior”.

Zadanie to było współfinansowane w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 Edycja 2021. Głównym celem projektu było zwiększenie uczestnictwa osób starszych  we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Projekt w ramach Priorytetu I Aktywność społeczna był realizowany na terenie Gminy Baranów Sandomierski. Zakładał on aktywizację osób starszych (60+), pogłębienie wiedzy na temat zmian biologicznych, zdrowotnych, społecznych, zachodzących wraz z wiekiem człowieka.

W ramach projektu odbyły się zajęcia z samoobrony, podczas których seniorzy poznali metody samoobrony i sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia. Ponadto zajęcia ruchowe nordic walking na świeżym powietrzu, gimnastyka rekreacyjna, yoga. Wszystko po to, aby ciało seniora jak najdłużej utrzymać w sprawności fizycznej i psychicznej.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z wykorzystania komunikatorów internetowych do robienia zakupów, korzystania z e-usług i bankowości internetowej oraz poruszania się w świecie mediów społecznościowych.

W trakcie warsztatów zero waste z Kevinem Aistonem seniorzy dowiedzieli się jak odżywianie wpływa na nasze zdrowie, jak komponować dietę dla osób starszych oraz jak ograniczać marnotrawstwo żywności w dobie dbałości o środowisko.

Seniorzy poznawali dziedzictwo kulturowe naszego regionu zwiedzając renesansowy zamek w Baranowie Sandomierskim, zamek i Muzeum Historyczne miasta Tarnobrzega z unikatowymi zbiorami rodu Tarnowskich, Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego oraz Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeskiej Doliny Wisły.

W ramach edukacji zdrowotnej seniorzy spotkali się z psychologiem, rehabilitantem, psychodietetykiem, kosmetyczką oraz z zielarką. Doradzali oni seniorom jak zyskać, bądź utrzymać dobrą kondycję w podeszłym wieku. Prelegenci zwrócili uwagę na aktywność psychofizyczną, sposób odżywiania się, tryb życia oraz wykorzystanie naturalnych dóbr przyrody – ziół w codziennym życiu seniora.

Studenci UTW uczestniczyli w wykładach historycznych, ekologicznym, psychologicznym. Podczas warsztatów artystycznych rozwijali swoją wyobraźnię twórczą, zainteresowania oraz zdolności manualne.

Seniorzy z UTW podnosili swoje kompetencje kulturalne w zakresie odbioru sztuki, uczestnicząc w spektaklu teatralnym pt „Klątwa rodziny Kennedych” w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz oglądając balet kijowski pt.: „Jezioro łabędzie”.

Spotkanie seniorów z okazji Dnia Seniora z władzami samorządowymi było promocją projektu oraz idei aktywności osób w wieku 60+ uświetnione koncertem „Od nocy do nocy” Joanny Aleksandrowicz, która zaśpiewała utwory ze słynnych musicali i filmów.

Zaplanowane działania przyczyniły się do wzrostu zaangażowania osób starszych w kontakty społeczne, podniesienia  kompetencji cyfrowych, zbudowania pozytywnego wizerunku starości i starzenia się. Dzięki projektowi seniorzy poczuli się potrzebni, wartościowi, otworzyli się na nowe znajomości, zdobywanie nowych umiejętności oraz aktywne uczestniczenie w życiu swojej społeczności.


Materiał ukazał się w ramach działań wzmacniających potencjał NGO w środowisku objętym projektem.  Projekt ROZWIŃ SKRZYDŁA Z NGO jest realizowany przez Stowarzyszenie ESTEKA i został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030
Strona internetowa projektu: www.rozwinskrzydla.eu