Strona główna POWIATY Sandomierzanie uczcili 76.rocznicę Powstania Warszawskiego

Sandomierzanie uczcili 76.rocznicę Powstania Warszawskiego

Uroczystości 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w Sandomierzu rozpoczęły się w Sandomierzu 1 sierpnia o godz. 17.00 od rozbrzmienia w całym mieście sygnału alarmowego, który tradycyjnie od lat uruchamiany jest, by upamiętnić bohaterstwo powstańców.

Pod pomnikiem 2 Pułku Piechoty Legionów AK i 4 Pułku Saperów zgromadziły się delegacje oraz mieszkańcy by uczcić 76.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W imieniu sandomierskiego samorządu wiązankę złożyli: Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, Wojciech Czerwiec Przewodniczący Rady Miasta oraz Aneta Przyłucka sekretarz miasta. Wśród delegacji, które przybyły by w wojskowej części Cmentarza Katedralnego złożyć hołd powstańcom był Marek Kwitek Poseł na Sejm RP oraz dr Dorota Koczwańska-Kalita Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, nie zabrakło również zarządu Starostwa Powiatowego w Sandomierzu na czele z przewodniczącym rady powiatu Tomaszem Hukiem, byli również przedstawiciele związków kombatanckich oraz służb mundurowych, przedstawiciele sandomierskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiciele Forum Obywatelskiego FOSa oraz mieszkańcy.

Wydarzenie zaplanowane na ten dzień miało mieć znacznie bardziej rozbudowany scenariusz, jednak ze względu na kilka stwierdzonych przypadków koronawirusa w mieście, zostało ograniczone do złożenia bohaterom należnego hołdu przez zgromadzone delegacje.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Był to największy, antyhitlerowski zryw ruchu oporu w okupowanej Europie. Zakładano, że walki z hitlerowcami potrwają kilka dni, powstańcy walczyli 63. Do 2 października prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Powstanie Warszawskie pochłonęło blisko 200 tysięcy ofiar, a Warszawa została właściwie zrównana z ziemią.

www.sandomierz.pl