Strona główna POWIATY 80. rocznica śmierci Aleksandra Patkowskiego

80. rocznica śmierci Aleksandra Patkowskiego

Uroczystość upamiętniająca postać Aleksandra Patkowskiego odbyła się 22 marca 2022 r. w Sandomierzu, w 80. rocznicę śmierci tego wybitnego regionalisty.

Kwiaty na symbolicznym grobie Aleksandra Patkowskiego złożyli: Janusz Stasiak zastępca burmistrza Sandomierza oraz Zbigniew Puławski prezes Sandomierskiego Centrum Pamięci. Podczas wydarzenia odmówiono modlitwę za duszę zmarłego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Zbigniew Puławski prezes SCP, który przytoczył życiorys Aleksandra Patkowskiego.

Aleksander Patkowski – redaktor wielu czasopism i wydawnictw. Społecznik na miarę swoich niezwykłych czasów. Urodził się 4 marca 1890 roku w Ożarowie na ziemi sandomierskiej. Dzieciństwo i młodość spędził w Sandomierzu. Dorastał w rodzinie o tradycjach inteligencko – ziemiańskich zdominowanych nurtem świadomego patriotyzmu. W Sandomierzu ukończył progimnazjum rosyjskie, ale maturę zdobył w cenionym, prywatnym gimnazjum polskim Pawła Chrzanowskiego w Warszawie. Na dwóch znakomitych uniwersytetach; lwowskim i krakowskim studiował klasykę, anglistykę i polonistykę. Po uzyskaniu dyplomu wrócił do rodzinnego Sandomierza i z miejsca przystąpił do organizowania gimnazjum polskiego. Uczył w nim do 1923 roku zyskując opinię wybitnego nauczyciela i wychowawcy. W 1923 roku Aleksander Patkowski wraz ze swoją żoną Zofią przeniósł się do Warszawy, do pracy w Towarzystwie Urządzeń Szkolnych i Laboratoryjnych „Urania”. W 1928 roku podjął pracę w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Równocześnie kierował biblioteką tego ministerstwa. Podczas wojny uczył na tajnych kompletach, wiele pisał. 12 stycznia 1941 roku został aresztowany przez gestapo i uwięziony na Pawiaku. Zginął 22 marca 1942 roku w Oświęcimiu.

Aleksander Patkowski jest Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza.

sandomierz.eu