Strona główna POWIATY 76.rocznica Bitwy pod Pielaszowem

76.rocznica Bitwy pod Pielaszowem

W dniu 26.07.2020 r, w Kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jankowicach Kościelnych o godzinie 14.00, odbędzie się Msza Św., w intencji poległych partyzantów w Bitwie pod Pielaszowem.

 

W roku bieżącym przypada 76 rocznica krwawej bitwy stoczonej przez I batalion AK „Sandomierz” pod dowództwem kpt. Ignacego Zarobkiewicza ps „Swojak” z wojskami 4 niemieckiej Armii pancernej . Bitwa rozegrała się 30 lipca 1944 r, w rejonie wsi Pielaszów, Wesołówka, Słabuszowice położonych nad rzeką Opatówką. Dostępne źródła oceniają, że w bitwie zginęło ok 70 młodych bohaterów, nazwanych „Kwiatem Młodzieży Sandomierskiej”. Ciała poległych pochowane zostały na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu i na cmentarzu w Malicach Kościelnych

Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń, co roku pod pomnikiem poległych w Pielaszowie odbywały się uroczystości rocznicowe. W roku bieżącym ze względu na pandemię wirusa COVID 19, odbędzie się Msza Św. w Kościele parafialnym w Jankowicach Kościelnych, oraz po nabożeństwie złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych w Pielaszowie.

 

www.wilczyce.pl