Strona główna POWIATY mielecki 75 rocznica zakończenia II Wojny Światowej

75 rocznica zakończenia II Wojny Światowej

W cieniu epidemii w Polsce, Europie i na świecie obchodzona jest 75 rocznica zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Bogdanem Bieńkiem i innymi mieleckimi samorządowcami, złożył wiązankę kwiatów przed tablicami upamiętniającymi żołnierzy poległych na wszystkich frontach II wojny światowej.

Plac przed wspomnianymi tablicami na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Wojska Polskiego jest co roku miejscem, gdzie w Mielcu obchodzony jest Dzień Zwycięstwa. Tym razem z powodu epidemii koronawirusa uroczystość ta miała wymiar symboliczny.

Ogłoszenie końca II wojny światowej, która jak wiadomo rozpoczęła się 1 września 1939 roku od hitlerowskiego ataku na Polskę, nastąpiło w dniu 8 maja 1945 roku o godzinie 15.00. Dzień wcześniej, 7 maja Niemcy podpisały swoją kapitulację w Reims we Francji, w obecności przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR.

W Polsce przez ponad 40 lat za datę zakończenia wojny uznawano dzień 9 maja. Podobnie było w Związku Radzieckim i innych państwach bloku wschodniego. Wiązało się to z tym, że hitlerowskie Niemcy podpisały z Rosjanami osobny akt kapitulacji w nocy z 8 na 9 maja (według czasu moskiewskiego dokładnie o godzinie 2.00 nad ranem 9 maja)

Należy pamiętać, o tym, że kapitulacja III Rzeszy zakończyła tylko wojnę w Europie. Toczyły się jeszcze walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero kapitulacja Japonii – 2 września 1945 roku – definitywnie zakończyła II wojnę światową.

Koniec wojny w Europie oznaczał zwycięstwo nad nazizmem, ale okazał się być także dniem klęski narodów wschodniej Europy (w tym Polski), oddanych przez zachodnich aliantów pod sowieckie panowanie.

II wojna światowa pochłonęła ponad 55 mln ofiar – poległych, zamordowanych, zmarłych w wyniku działań wojennych. Całkowite straty w ludziach były ponad pięciokrotnie wyższe niż w I wojnie światowej. Polska w czasie II wojny światowej straciła ponad 6 mln swych obywateli. Straty te (procentowo w stosunku do liczby ludności) były najwyższe na świecie.

www.mielec.pl