Strona główna POWIATY 50-lecie świętokrzyskiego WOPR

50-lecie świętokrzyskiego WOPR

Uroczysty jubileusz 50-lecia Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Świętokrzyskiego odbył się 14 grudnia 2019 r. w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Wydarzenie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji obrazującej działalność WOPRu na przestrzeni ostatnich 50 lat. Następnie głos zabrał Hubert Szczechla prezes świętokrzyskich struktur WOPR, który podziękował wszystkim ratownikom, instytucjom oraz osobom udzielającym wsparcie pogotowia.

  Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Świętokrzyskiego w swoich szeregach skupia 300 członków, od początku działalności pogotowia było to blisko 10 tyś. osób. W ramach działalności, nie tylko tej ratowniczej, prowadzone są szkolenia min.: nurków, sterników motorowodnych. Prezes świętokrzyskiego WOPRu podsumował również działalność pogotowia przekładającą się na zmniejszenie liczby utonięć z 80 rocznie – podczas powstania organizacji do 23 obecnie. Jest to o 23 osoby za dużo, dlatego apeluje się do wszystkich osób spędzających czas nad wodą o zdrowy rozsądek oraz, aby nie kąpać się po alkoholu, nie wchodzić rozgrzanym do zimnej wody czy też bacznie pilnować wszystkie osoby, z którymi wypoczywamy.

  Jubileusz był również okazją do złożenia życzeń oraz wręczenia listów gratulacyjnych i odznaczeń. Słowa uznania przekazał ratownikom również Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, który podkreślił ich wkład w ratowanie najcenniejszego daru jakim jest życie ludzkie. Na uroczystości nie zabrakło również przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych, miejskich radnych, służb mundurowych, duchowieństwa, ratowników oraz innych zaproszonych gości.

  Najbardziej zasłużeni wodniacy odebrali brązowe i srebrne odznaki Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przyznane przez Zarząd Główny organizacji oraz Krzyże Laurowe. Zwieńczeniem wydarzenia były występy artystyczne.