Strona główna POWIATY 42. rocznica Porozumień Sierpniowych

42. rocznica Porozumień Sierpniowych

Ostatniego dnia sierpnia przypada rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, w związku z tym wydarzeniem przedstawiciele samorządów, lokalni politycy, przedstawiciele lokalnych struktur NSZZ „Solidarność” oraz partii Prawo i Sprawiedliwość, stowarzyszenia Pamięć i Solidarność, służby mundurowe oraz mieszkańcy spotkali się by uczcić tę ważną datę.

Dzięki Porozumieniom Sierpniowym dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”, wśród ważnych postulatów zawartych w tym dokumencie znalazły się także wniesienie do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury, ponowne zatrudnienie osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976 a także dopuszczenie przez rząd do dyskusji publicznej nowej reformy zwiększającej samodzielność przedsiębiorstw i udział samorządu robotniczego w zarządzaniu.

42. rocznica Porozumień Sierpniowych rozpoczęła się Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na sandomierski skwer „Solidarności”, gdzie przed pomnikiem „Płomienia Nadziei” odbyła się dalsza część wydarzenia.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Janusz Stasiak zastępca burmistrza Sandomierza wraz z radnymi Rady Miasta, Marek Kwitek poseł na Sejm RP, Paweł Niedźwiedź wicestarosta sandomierski wraz z członkami zarządu, miejscy radni z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, ppłk Grzegorz Kobylarz dowódca 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, mjr Piotr Krakowiak dowódca 102 Bataliony Lekkiej Piechoty 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Kazimierz Plachimowicz ze stowarzyszenia Pamięć i Solidarność, przedstawiciele Komisji Zakładowych NSZZ Solidarność w Sandomierzu, zarządu powiatowego Prawa i Sprawiedliwość w Sandomierzu oraz mieszkańcy miasta.

sandomierz.eu