Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg Obradował Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego

Obradował Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego

Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego obradował w składzie poszerzonym o sąsiednie powiaty, w spotkaniu prócz przedstawicieli Powiatowej Inspekcji Weterynarii w Tarnobrzegu udział wziął m.in. Powiatowy Lekarz Weterynarii z Sandomierza. W obradach uczestniczyli też przedstawiciele Sanepidu, KMP w Tarnobrzegu, KM PSP w Tarnobrzegu, Straży Miejskiej, Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, MOPR-u, Rejonu Dróg Miejskich, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Tarnobrzegu, a także przedstawiciele Urzędu Miasta Tarnobrzega. Aktualną sytuację oraz podejmowane do tej pory działania przedstawił odpowiedzialny za zwalczanie wirusa Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnobrzegu.

Uczestnicy posiedzenia zapoznani zostali z przebiegiem zdarzeń począwszy od dnia 7 lutego – znalezienie pierwszego martwego dzika w okolicy Kamionki – aż do 19 lutego, gdy w godzinach popołudniowych Państwowy Instytut Weterynaryjny potwierdził wystąpienie w Tarnobrzegu pierwszego przypadku  ASF. Wynik pozytywny dotyczy pierwszego znalezionego na terenie miasta dzika. – Jest to wynik ostateczny i niepodważalny – poinformował podczas posiedzenia MZZK Piotr Rucki Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnobrzegu.

Najważniejsza informacja, jaka powinna dotrzeć do mieszkańców miasta – wirus nie jest niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt innych niż dziki, świnie i świniodziki. Właściciele psów i kotów mogą być spokojni.

W trosce o nie rozprzestrzenianie się wirusa ASF służby weterynaryjne zwracają się z apelem, by podczas spacerów nie spuszczać psów ze smyczy, właściciele domów jednorodzinnych, gospodarstw powinni zadbać o to, by zwierzęta nie opuszczały terenów posesji.

Główne działania służb nakierowane zostają obecnie na wyeliminowanie siedlisk wirusa (zebranie wszystkich padłych dzików) i ograniczenie możliwości jego rozprzestrzenienia.

www.tarnobrzeg.pl