Strona główna POWIATY 19. edycja Festiwalu Filmów-Spotkań Niezwykłych dobiegła końca

19. edycja Festiwalu Filmów-Spotkań Niezwykłych dobiegła końca

Kolejna już, 19. edycja Festiwalu Filmów-Spotkań Niezwykłych odbyła się w Sandomierzu w dniach 25 czerwca – 3 lipca 2022 r.

Festiwal opiewał w wiele zaprezentowanych projekcji filmowych, warsztatów oraz koncertów.

Pierwszego dnia festiwalu, w sobotę 25 czerwca odbyły się projekcje filmowe w Kinie Starówka. Zaprezentowano m.in.: Yakari i wielka podróż, Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu, czy też Dom Gucci. Tego dnia odbyły się również warsztaty pt. Budujemy lepszy świat z filmami ze Znakiem Jakości ZEF.

Kolejny dzień – niedziela, opiewał również w projekcie filmowe. Tym razem, również w Kinie Starówka , odbyły się dwie projekcje filmowe wraz z warsztatami. Ponadto w Galerii Szklanej Widnokrąg zaprezentowano projekcję filmu Marka Edelmana: Życie. Po prostu, w reż. Artura Więcka.

Poniedziałek, 27 czerwca odbył się pod hasłem Światowy Dzień Niezwykłości. Oprócz wielu ciekawych projekcji filmowych, wspólnie z Marcinem Marcem burmistrzem Sandomierza, Cezarym Łutowiczem, przedstawicielami fundacji Taki jestem oraz uczestnikami wydarzenia, odczytano Deklarację NieZwykłości. Na najmłodszych czekała wspaniała atrakcja w postaci animacji w nawiązaniu do bajeczki o Lisku Ibisku, której fragment odczytał Andrzej Seweryn. Dzieci świetnie bawiły się przy okazji malowania twarzy oraz sympatycznego tańca z wolontariuszami. Bajka była odczytana przez wolontariuszy także w języku ukraińskim.

Po kilku dniach niezwykle ciekawych projekcji filmowych nadszedł czas na piątkowy występ Nie-Zwykłej artystki – Magdy Umer. Na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu rozpoczęło się spotkanie, w trakcie którego Artystka i Uczestnicy wydarzenia podjęli się bicia rekordu w śpiewaniu piosenki literackiej „Jeszcze w zielone gramy”. Następnie o godz. 21:00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego odbył się recital Magdy Umer.

Zwieńczeniem festiwalu była ceremonia wręczenia Kamienia Optymizmu oraz Korony Sandomierskiej w ramach 19. Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych. Ceremonia odbyła się 2 lipca 2022 r. na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Przybyłych gości z ramienia samorządu przywitała Aneta Przyłucka sekretarz miasta Sandomierza oraz Wojciech Czerwiec przewodniczący Rady Miasta Sandomierza.

Z rąk Edwarda Miszczaka aktorka Maja Ostaszewska otrzymała Kamień Optymizmu, wykonany z krzemienia pasiastego.

W imieniu Małgorzaty Szumowskiej koronę odebrała redaktor Katarzyna Janowska z rąk zjawiskowej Loretty, drag queen, bohaterki serialu „Królowa”, granej przez Andrzeja Seweryna.

Uroczystości towarzyszył występ zespołu Voo Voo oraz specjalny koncert Vadima Brodskiego.

Część zdjęć udostępniono dzięki BatDrone.

sandomierz.eu