Strona główna POWIATY 17. edycja Festiwalu Filmów i Spotkań NieZwykłych

17. edycja Festiwalu Filmów i Spotkań NieZwykłych

Tegoroczny Festiwal Filmów i Spotkań NieZwykłych miał miejsce w dniach od 3 do 6 lipca. Była to wersja hybrydowa, która zakładała ciąg wydarzeń związanych, odbywających się w przestrzeni naszego pięknego miasta, ale także w przestrzeni internetu, tak by przy obostrzeniach związanych z panującą epidemią, jak najwięcej osób wzięło w nim udział.

Nowością tegorocznej edycji wydarzenia było biuro plenerowe usytuowane na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu, gdzie na świeżym powietrzu można było poznać program wydarzenia i zapoznać się z atrakcjami przygotowanymi przez Organizatorów.

W piątek, 3 lipca, w pierwszym dniu festiwalu odbyły się Filmowe Ogrody Wyobraźni wraz z warsztatami filmowo-muzycznymi dla dzieci. „Zaproś dziadków i rodziców do kina!” – to kolejna z atrakcji tego wyjątkowego wydarzenia, czyli pokaz filmów animowanych Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz. Atrakcjami kończącymi pierwszy dzień imprezy było widowisko „Żydowską w kierunku Widnokręgu” oraz kino plenerowe na dziedzińcu Zamku Królewskiego, podczas którego został zaprezentowany film „Powrót Bena”.

Kolejny dzień festiwalu, podobnie jak poprzedni, był zasobny w ciekawe wydarzenia dla miłośników kina m.in.: warsztaty filmowo-muzyczne dla dzieci, kino plenerowe, spotkanie autorskie z Reżyserem Niezwykłym, Ostatnim Klezmerem – Januszem Majewskim. Tego dnia odbył się również finisaż wystawy plakatów studenckich z Pracowni Obrazowania dla Mediów dr Katarzyny Stanny z Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest ona swoistą kontynuacją pracowni stworzonej przez prof. Szaybo, w której fotografia, grafika i myślenie uzupełniały się nawzajem. Pani Katarzyna współpracuje m.in. z instytucjami takimi jak: PAN, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku czy Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi. W finisażu tej wyjątkowej wystawy wziął udział również Marcin Marzec burmistrz Sandomierz, który pogratulował Katarzynie Stanny wyjątkowego kunsztu artystycznego, nie zabrakło również gospodarzy Festiwalu Katarzyny Kubackiej-Seweryn oraz Andrzeja Seweryna. W wystawie wzięli również udział powiatowi i miejscy radni.

Niedziela była kolejnym dniem z mocą atrakcji w postaci warsztatów filmowo-muzycznych, prezentacji filmów, jak również spotkania autorskiego – tym razem z reżyserem Łukaszem Śródką. Tego dnia również odbyło się widowisko pt. „Dzieci dzieciom. Goście dzieciom. Sewernocka niezwykła”. Gośćmi tego wydarzenia byli: prof. Jerzy Bralczyk, Jerzy Filar, Katarzyna Stanny, prof. Arkadiusz Stępień, prof. Wawrzyniec Konarski. Wszystkich zgromadzonych w ogrodzie Domu Długosza przywitał ks. Andrzej Rusak dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, następnie miało miejsce czytanie wybranych utworów adresowanych do dzieci zgromadzonych w ogrodzie, ale także przed ekranami.

Głównym wydarzeniem ostatniego, poniedziałkowego dnia festiwalu był koncert „Kocham się w życiu … jak w kinie”, który odbył się 6 lipca 2020 r. na dziedzińcu zamkowym. Koncert ten zakończył tegoroczny Festiwal Filmów – Spotkań NieZwykłych. W ten sposób artyści otoczyli serdecznymi życzeniami kończącego 70 lat znanego i cenionego autora tekstów i poety Jacka Cygana.

Wśród gwiazd, które pojawiły się na scenie podczas klimatycznego koncertu, znaleźli się: Andrzej Seweryn, Jerzy Filar, Katarzyna Zielińska, Anna Jurksztowicz, Zofia Nowakowska, Kamila Klimczak, Stanisław Soyka, Krzysztof Kwiatkowski, Krzysztof Napiórkowski, polski Paganini Mariusz Patyra przy akompaniamencie Kameleon Quintet. O akcenty humorystyczne zadbał Krzysztof Materna, a koncert poprowadziła Magdalena Miśka – Jackowska. Gośćmi NieZwykłymi byli: Anna Dymna oraz Janusz Majewski.

Ostatnim akcentem benefisu urodzinowego były życzenia. Oprócz gromkiego sto lat od widowni na scenie pojawili się goście wydarzenia, był wśród nich Marcin Marzec burmistrz Sandomierza oraz Arkadiusz Chęciński prezydenta Sosnowca, rodzinnego miasta jubilata.

Dyrektorem, organizatorem i „człowiekiem orkiestrą” corocznego wydarzenia była Katarzyna Kubacka-Seweryn, w organizacji wydarzenia wspierali – Andrzej Seweryn oraz wielu wolontariuszy i miłośników kina.

Miasto Sandomierz wsparło zadanie promocji wydarzenia Festiwal Filmów i Spotkań NieZwykłych.

 

www.sandomierz.pl