persuasive essay about pierced ears essay contests for cash thesis definition literature what is the main idea of an essay called
3.3 C
Tarnobrzeg
wtorek, 13 kwietnia, 2021
Strona główna POWIATY 131. rocznica urodzin Aleksandra Patkowskiego Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza

131. rocznica urodzin Aleksandra Patkowskiego Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza

PAMIĘCI ALEKSANDRA PATKOWSKIEGO

Są ludzie, którzy swoim życiem i działalnością inspirują. Takim człowiekiem był i jest urodzony w Ożarowie Kieleckim Aleksander Kazimierz Patkowski (1890-1942).

Aleksander Patkowski, którego kolejną rocznicę urodzin obchodzimy uroczyście w Sandomierzu w dniu 4 marca br., znalazł się wśród 20 wybitnych postaci Ziemi Świętokrzyskiej przypomnianych w ramach obchodów 90-lecia ODRODZENIA POLSKI w roku 2008.

Sandomierz pamięta o swoim niezwykłym mieszkańcu, wspaniałym pedagogu, społeczniku, pisarzu, krajoznawcy, twórcy regionalizmu polskiego i gorącym patriocie. W Sandomierzu odbyło się wiele uroczystości poświęconych życiu i działalności Aleksandra Patkowskiego.

W czerwcu 1990 roku odbyła się dwudniowa sesja naukowa w 100-lecie urodzin twórcy regionalizmu polskiego Aleksandra Patkowskiego. Sesja prowadzona była przez regionalistę Zbigniewa Puławskiego z Sandomierza, którą prowadził wspólnie z Andrzejem Rembalskim z WSP Kielce.

Kolejne sesje odbyły się w 105, 110, 115 i 120 rocznicę urodzin Aleksandra Patkowskiego. Honorowymi gośćmi uroczystości byli: m.in. min. MEN. Anna Radziwiłł, córka Aleksandra prof. Hanna Patkowska, Wojciech Targowski siostrzeniec Patkowskiego z małżonką i delegacja miasta Ożarowa, miejsca urodzenia regionalisty (4 marca1890 r.)

Dzięki inicjatywie red. Zbigniewa Puławskiego powstał w październiku 1990 roku film dokumentalny pt. Aleksander Kazimierz Patkowski (1890-1942) – Twórca regionalizmu polskiego, w reżyserii Grzegorza Dybowskiego z TVP 1.
Ten 32 minutowy film został nakręcony w październiku roku 1990, po uroczystej sesji naukowej zorganizowanej przez regionalistów kieleckich i sandomierskich.

Dla mnie Aleksander Patkowski jest wzorem pedagoga, człowieka, obywatela i polskiego patrioty. Jestem zafascynowany jego życiem i dokonaniami podkreślał na uroczystościach Zbigniew Puławski działacz kultury i inicjator obchodów rocznicowych. Mówca podkreślił olbrzymie zasługi bohatera spotkania dla środowiska nauczycielskiego, dla tworzenia szkolnictwa w Polsce Odrodzonej, dla kształcenia wychowawców nowych pokoleń młodzieży

Inwencja twórcza Patkowskiego była niespożyta. Powołał on do istnienia m.in. Powszechne Uniwersytety Regionalne (pierwszy powstał w Sandomierzu w 1923 r.) Komitet Obrony Puszczy Jodłowej, zorganizował Wystawę Świętokrzyską w Warszawie i Kielcach, I Kongres Krajoznawczy w Poznaniu (r.1929). Pisał liczne artykuły, redagował książki i czasopisma takie jak: Polska Oświata Pozaszkolna, Ziemia, Pamiętnik Świętokrzyski – Kielce 1931 (Wacław Borowy nazwał tą publikację arcydziełem literatury krajoznawczej) Sandomierskie – Góry Świętokrzyskie –Poznań 1938 i wiele innych.

Jedną z największych zasług bohatera sztuki Żeromskiego pt. „Uciekła mi przepióreczka” jest wychowanie całych zastępów wspaniałych uczniów takich jak: Adam Bień, Bolesław Babski, Czesław Latawiec, Wincenty Burek, Piotr Banaczkowski.
Patkowski kochał młodzież i był przez nich kochanym.
Przyjaźnił się z Aleksandrem Janowskim twórcą Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, zafascynowany był Stefanem Żeromskim i swoim kolegą szkolnym, wybitnym polonistą prof. Wacławem Borowym i prof. Karolem Zawodzińskim.

Zbrodnicza działalność niemieckich najeźdźców, polegająca na eksterminacji m.in. inteligencji polskiej spowodowała aresztowanie, pobyt na Pawiaku, a potem wywiezienie Aleksandra Patkowskiego do KL Auschwitz, gdzie został zamordowany 22 marca 1942 r.

W ostatnim liście do rodziny w Sandomierzu Aleksander napisał m.in. prochów moich nie znajdziecie, sercem zostaje z Wami i każdą cząstką Ziemi Sandomierskiej.

PS. W październiku 2019 r. Rada Miasta Sandomierza jednogłośnie przyjęła wniosek Zbigniewa Puławskiego o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Sandomierza dla Aleksandra Kazimierza Patkowskiego.

Zbigniew Puławski przystąpił także do opracowania monografii o Aleksandrze Patkowskim – twórcy regionalizmu polskiego. Poszukuje funduszy na wydanie dzieła o życiu i działalności tego wybitnego Polaka i patrioty, jego krajanina. Poszukuje dobrego wydawcy.

 

www.sandomierz.pl