Strona główna POWIATY 100. rocznica Bitwy Warszawskiej

100. rocznica Bitwy Warszawskiej

W miejscowości Wrzawy odbyły się uroczystości poświęcone obchodom 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

– Świadomość narodowa i historyczna, ukształtowane na podłożu wspólnych losów dziejowych narodu, stanowią jeden z zasadniczych elementów więzi narodowej. To dzięki świadomości i pamięci historycznej kształtują się narody i ich tożsamość. Ona łączy kolejne pokolenia, buduje narodową kulturę. Dzieje się tak również poprzez celebrację wydarzeń, jak to, które zgromadziło nas dzisiaj we Wrzawach przed tablicą pamięci naszych przodków uczestników walk o całość i niepodległość Ojczyzny w 1920 roku. Jakże trudno dzisiaj o imiona tych, którzy przed stu laty dzielnie walczyli, oddali życie, odnieśli rany. Na przedpolach stolicy znaleźli się Wojciech Sabat i Władysław Bobek. Pozostałych bezimiennych wspominamy in gremio, chyląc czoła i paląc biało-czerwone znicze – tymi słowy przygotowanymi przez Waldemara Prarata wprowadził w uroczystość Marek Bartoszek – kierownik Domu Kultury we Wrzawach.

Zgromadzeni odśpiewali wspólnie Hymn Polski oraz Marsz Pierwszej Brygady. Po części wprowadzającej została odprawiona msza święta, tę sprawował ks. Józef Markowicz, proboszcz wrzawskiej parafii. – Łatwo się dziś śpiewa słowa ujęte w legionowej pieśni „na stos rzuciliśmy swój życia los, na stos, na stos”. Jakaż była determinacja w tych, którzy podjęli ten trud, by walczyć o wolność. Czy my dzisiaj w wielu często mniejszych sprawach bylibyśmy gotowi na takie wyzwania? Dlatego tym bardziej powinniśmy dbać o nasza ojczyznę i pamiętać o swojej tożsamości narodowej – podkreślał ks. Józef Markowicz.

Po mszy świętej delegacja samorządowa na czele z wójtem gminy Gorzyce Leszkiem Surdym, radnym powiatu tarnobrzeskiego Pawłem Bartoszkiem oraz Adamem Łabudą – mieszkańcem Wrzaw – złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Bitwę Wrzawską. Natomiast przed tablicami poświęconymi pamięci mieszkańców wsi Wrzawy, poległych i pomordowanych w czasie I i II wojny światowej, więźniów obozów zagłady, ofiar zsyłek i represji oraz obrońców ojczyzny w latach 1918-1920 – przedstawiciele samorządów powiatowego i gminnego, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, ochotniczej straży pożarnej we Wrzawach, parafii oraz mieszkańcy zapalili 100 zniczy.

www.gminagorzyce.pl