Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg Wybraliśmy inwestycje z budżetu obywatelskiego

Wybraliśmy inwestycje z budżetu obywatelskiego

Wszystko już jasne, będzie widno i bezpiecznie! Znamy wyniki głosowania na Tarnobrzeski Budżet Obywatelski 2020. Wśród projektów tzw. dużych  zgłoszonych przez mieszkańców miasta do realizacji w roku 2020 najwięcej głosów uzyskał „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto”.

Zwycięski projekt zakłada wykonanie na wszystkich tarnobrzeskich osiedlach, wzdłuż ulic, które tego szczególnie wymagają dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, energooszczędnego oświetlenia ulicznego. Już w przyszłym roku mieście stanie więc 319 nowych słupów oświetleniowych. Koszt realizacji projektu to 1 mln 411 tysięcy złotych. Projekt zdobył w głosowaniu dokładnie 2453 głosy pozostawiając daleko w tyle inne duże projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego Miasta Tarnobrzega na rok 2020.

Pozostałe duże projekty – a przypomnijmy, głosowaniu poddano ich sześć – uzyskały dużo mniejsze poparcie, co jednak nie przekreślało ich szans na realizację. Z uwagi jednak na fakt, że projekt, który zdobył największą liczbę głosów wyczerpuje pulę pieniędzy przeznaczonych na ten cel, pozostałe projekty nie zostaną w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowane.  Jak wyglądało poparcie dla projektów, którym w tym roku się nie powiodło? Na drugim miejscu, pod względem liczby uzyskanych głosów, uplasował się projekt Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim (284 głosy), nieco słabiej oceniono projekt Bliżej zwierząt bezdomnych – Aleja Edukacyjna dla Dzieci i Młodzieży w Schronisku (176 głosów), na kolejnym miejscu znalazł się Rekreacyjno-edukacyjny plac zabaw przy Przedszkolu nr 5 – zmodernizowanie istniejącego placu zabaw oraz uatrakcyjnienie otoczenia przedszkola (146 głosów). Listę zamykają projekty: ze 116 głosami Kompleks boisk do sportów plażowych nad Jeziorem Tarnobrzeskim, oraz Renowacja kamiennego krzyża, montaż kamery monitoringu, budowa miejsc parkingowych przed bramą Zamku Dzikowskiego, który uzyskał głosów 80.

W projektach tzw. małych (koszt realizacji do 10 000 zł) głosowaniu poddano aż 22 pomysły przedstawione przez mieszkańców tarnobrzeskich osiedli. Dziesięć zwycięskich doczeka się realizacji w przyszłym roku.  Spośród wyłonionych w głosowaniu projektów aż trzy zrealizowane zostaną na osiedlu Wielowieś. Wszystkie trzy wielowiejskie projekty znalazły się też na podium pod względem liczny uzyskanych głosów. Po dwa projekty zrealizowane zostaną na osiedlach Przywiśle i Sobów, po jednym projekcie „ugrały” osiedla Zakrzów, Serbinów i Ocice. A oto zwycięskie małe projekty wraz z uzyskanymi głosami:

  1. Poszerzenie chodnika przy jezdni ul. Warszawskiej (osiedle Wielowieś) – 671 głosów;
  2. Czyszczenie i pogłębianie stawu (osiedle Wielowieś) – 650 głosów;
  3. Odmulenie i oczyszczenie stawu przy ul. Grobla – I Etap (osiedle Wielowieś) – 647 głosów;
  4. Relaks na terenach zielonych Skalna Góra – Lasek Buloński (osiedle Przywiśle) – 520 głosów;
  5. Chodnik nad Mokrzyszówką (osiedle Sobów) – 497 głosów;
  6. Rozbudowa parkingu przy ul. Kościelnej” (osiedle Sobów) – 493 głosy;
  7. Budowa altany (osiedle Przywiśle) – 320 głosów;
  8. Brama wjazdowa wraz z furtką na Dębową Polanę (osiedle Zakrzów) – 314 głosów;
  9. Bezpieczne przejścia dla pieszych na Osiedlu Serbinów – ul. Dąbrowskiej (przy SP Nr 10) oraz ul. Matejki (osiedle Serbinów) – 295 głosów;
  10. Zakup i montaż krzesełek plastikowych na boisku OKS Koniczynka (osiedle Ocice) – 282 głosy

Jest to już 7. edycja budżetu obywatelskiego w Tarnobrzegu. Po raz pierwszy możliwość decydowania o przeznaczeniu części budżetu miasta dano mieszkańcom Tarnobrzega w 2014 roku.

Urząd Miasta Tarnobrzega