Strona główna POWIATY #Odczarujmytąroślinę

#Odczarujmytąroślinę

SANDOMIERZ. #Odczarujmytąroślinę – pod takim hasłem w ostatni weekend września w Sandomierzu odbyły się Dożynki konopne. Event zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników i Pasjonatów Konopi miał na celu zaprezentowanie szerokiego zastosowania konopi włóknistych w przemyśle, a także wykorzystanie kannabinoidów w medycynie.

– Pomysł na event zrodził się ponieważ duża część społeczeństwa nie posiada wystarczającej wiedzy o konopiach. Jako pacjentka medycznej marihuany nie mogłam zaczerpnąć podstawowych informacji o zakupie leku, więc postanowiliśmy wspólnie z partnerem oraz synem zorganizować małe spotkanie, aby personel medyczny,
farmaceutyczny oraz zwykli pacjenci mogli dowiedzieć się więcej o tej cudownej roślinie.
Zwłaszcza że w Polsce od prawie dwóch lat jest „dostępna” jako lek na wiele ciężkich chorób min. stwardnienie rozsiane, padaczka lekooporna, nowotwory etc…

Personel medyczny, farmaceutyczny a także pacjenci często nie mają żadnych informacji
o tym, że mogą skorzystać z tej metody leczenia – wyjaśnia Kamila Dragan, ze Stowarzyszenia Miłośników i Pasjonatów Konopi.
– Oprócz szerokiego zastosowania w medycynie, mamy jeszcze mnóstwo innych
aspektów w dziedzinie gospodarki, w których można wykorzystać tę roślinę. Konopie mają ponad 50000 zastosowań, a główną płaszczyzną jaka może zyskać na ich uprawie jest rolnictwo – dodaje.

Podczas pikniku można było wysłuchać wielu prelekcji prowadzonych przez osoby, które są w Polsce autorytetami w kwestii konopi. Wśród prelegentów była Dorota Gudaniec założycielka Fundacji „Krok po Kroku” i Centrum Terapeutycznego Max Hemp, promotorka medycznego zastosowania konopi, która opowiadała o początkach fundacji, jej założeniach i celach.
– Zaczęłam tę wiedzę zgłębiać, pozyskiwać kompetencje informacje. Zaczęłam jeździć po świecie, bywać na konferencjach, zapraszać naukowców i lekarzy do Polski, po to by najpierw siebie nauczyć, a potem dalej przekazywać wiedzę.
W ten sposób powstało pierwsze w Polsce Centrum Terapeutyczne Max Hemp, gdzie pomagamy w tej chwili tysiącom osób, które do nas przyjeżdżają z całego kraju i połowy Europy po to, by dostać tej wiedzy więcej – mówiła Dorota Gudaniec.

Wiedzę o zastosowaniu tej rośliny można było czerpać również bezpośrednio od
wystawców.
– Jesteśmy producentami od samego początku. Od kupienia ziaren, przez siew, poprzez zbiór, ekstrakcję, przerób, tłoczenie olejów na zimno, a także susz konopny jako herbata. Olej z konopi siewnych jest bogatym źródłem miko i makroelementów, witamin, uzupełnia naszą dietę codzienną.
Dzięki tym składnikom poprawia wygląd skóry, włosów. Zawiera również kwasy tłuszczowe
omega 3 i 6 – tłumaczył Przemysław Dermanowicz producent konopi. Pierwsze dożynki konopne nie odbyłby się w Sandomierzu bez zgody burmistrza Marcina Marca, który w ramach podziękowania otrzymał od organizatorów specjalnie w tym celu wykonaną cegłę konopną.
Dwudniowe wydarzenie zakończył koncert Metrowy, Dj Wudu, Rapadup soundsystem
meets Spooky Wooky Wooky.

materiał: UM Sandomierz oraz
Agnieszka Nycz www.nadwisla24.pl