Strona główna Uncategorized Promocja krzemienia pasiastego i walorów turystycznych

Promocja krzemienia pasiastego i walorów turystycznych

Mając na uwadze szczególne i wyjątkowe walory turystyczne Krzemionek, neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego oraz Sandomierza jako Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego, włodarze Powiatu Ostrowieckiego oraz Sandomierza, podpisali w czwartek 10 października list intencyjny dotyczący współpracy turystycznej. Uroczystego podpisania dokonali Marzena Dębniak Starosta Ostrowiecki i Marcin Marzec Burmistrz Sandomierza. 

Jednym z punktów współpracy będzie wypracowanie wspólnego, turystycznego marketingu w celu poszerzenia oferty turystycznej dla podróżujących w naszym regionie. Wzajemne oddziaływanie miejsc związanych z historią krzemienia pasiastego, skłoniło samorządy do podjęcia działań promujących ten wyjątkowy kamień.

Kolejnymi impulsem do podjęcia działań promocyjnych był fakt wpisania Krzemionek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadto najszlachetniejsza odmiana krzemienia pasiastego występuje w jedynym miejscu na świecie w dawnej (od XII w.) „Ziemi Sandomierskiej”. Należy pamiętać,
że w Sandomierzu powstała pierwsza biżuteria z krzemieniem pasiastym (1972 r.). Tu od roku 2000 odbywają się Warsztaty Złotnicze pod tytułem „Krzemień pasiasty – kamieniem optymizmu. W stałej ekspozycji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu znajduje się jedyna w świecie kolekcja biżuterii z tym kamieniem (od roku 2004). W naszym mieście odbyła się pierwsza sesja naukowa pt. „35 lat krzemienia pasiastego w biżuterii” (2007 r.). Na sesji tej ogłoszono nazwę „Sandomierz Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego”. W roku 2011 zorganizowano w  nadwiślańskim grodzie „I Festiwal Krzemienia Pasiastego”. Wytworzyła się tradycja obróbki, oprawy oraz sprzedaży biżuterii z „kamieniem optymizmu”. Krzemień pasiasty był klejnotem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

UM Sandomierz