Strona główna POWIATY Miasto Tarnobrzeg Великодній сніданок w Tarnobrzegu

Великодній сніданок w Tarnobrzegu

Około 200 osób narodowości ukraińskiej, obchodzący w minioną niedzielę Święto Zmartwychwstania Pańskiego, wzięło udział w uroczystym spotkaniu świątecznym zorganizowanym w hali MOSiR. Uchodźców wojennych zaprosił prezydent Tarnobrzega oraz prezes Akcji Katolickiej w parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu.

– Te święta dla was i dla nas są bardzo trudne. W imieniu wszystkich tarnobrzeżan życzę wam żeby to, co złe, szybko się skończyło – do gości spotkania, uchodźców wojennych mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. W podobnym tonie do obywateli Ukrainy zwróciła się wicemarszałek Podkarpacia. –  Zgromadziły nas tutaj trudne chwile, jakie przeżywa Ukraina. Cieszymy się jednak, że trafiliście właśnie tutaj, na Podkarpacie, do Tarnobrzega, w bardzo gościnne progi – mówiła wicemarszałek Ewa Draus. Tego, byśmy mogli spotkać się niebawem w wolnej, niezależnej, demokratycznej Ukrainie życzył wszystkim starosta powiatu tarnobrzeskiego Jerzy Sudoł. Jak z kolei zaznaczyła jedna z organizatorek spotkania świątecznego dla Ukraińców, w całej tej przygnebiającej sytuacji, pocieszające jest to, że  można razem świętować. – Dzisiaj, tym spotkaniem, będziemy się starać pogłębiać miłość do drugiego człowieka, rozlewać tę miłość na całą Polskę, Ukrainę i całą Europę –  mówiła Bożena Kapuściak, prezes Akcji Katolickiej w parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu. W ojczystym języku do uchodźców z ż  yczeniami zwróciła się Irina Brusilcewa, pełnomocniczka do spraw uchodźców Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Wspólne świętowanie poprzedziła modlitwa, w której uczestniczyli także księża z tarnobrzeskich parafii, a którą poprowadził zaproszony na to wyjątkowe spotkanie proboszcz sandomierskiej parafii prawosławnej, ksiądz Marcin Chyl. Duchowny podkreślił olbrzymią ważność takich inicjatyw. – Tym ludziom należy przekazywać, że mogą się tu czuć bezpieczni, że nie są pozostawieni sami sobie, żeby w naszych obywatelach widzieli swoich braci. Chwała Najwyższemu, ale także tym wszystkim, którzy doprowadzają do tak pięknych inicjatyw, jakie rodzą się tu, w Tarnobrzegu i w całej Polsce – mówił ksiądz Chyl.

Nie zabrakło suto zastawionych stołów, występów artystycznych, a także przygotowanych przez animatorów zabaw dla dzieci. Prezydent Tarnobrzega oraz prezes Akcji Katolickiej dziękują wszystkim, zaangażowanym w organizację świątecznego spotkania dla uchodźców wojennych, którzy tymczasowe schronienie znaleźli w Tarnobrzegu.

tarnobrzeg.pl